His resultant speed is sqrt ( 1^2 + 2^2) = sqrt 5
he needs to swim at an angle....the distance he swims is the hypotenuse of a right triangle and = sqrt 5 t
where t is the time it takes him to cross....meanwhile the current moves him 1 km/hr * t
sin = opp/hyp = 1 t / (sqrt 5 * t) = 1/5
arcsin 1/5 = 26.56 degrees angled upstream an angle of 90 - 26.56 = 63.43 degrees with the bank