R2 and R3 are in parallel....their effective resistance is (r2 * r3)/ (r2+r3) = 25/10 = 2.5 ohms
(they each have the same current through them)
the resistance of the entire circuit is R4 + 2.5 ohms + R1 = 12.5 ohms
The current in the circuit V/R = I 12 v/ 12.5 ohms = 960 mA
R2 and R3 split this current 960/2 = 480 mA (or .48 A )