x component of trajectory = 73 cos 34 f/s
Now how long will it take to travel 49 yards (= 147 feet) ?
147 / (73 cos 34) = 2.43 seconds
INITIAL y component of trajectory = 73 sin 34 f/s = 40.82 f/s
but THIS velocity is acted upon by gravity
y = y0 + vot - 1/2 a t^2
y0 = 0 Now we need to know the y value at 2.43 seconds to see if it will clear the uprights
y = 40.82 (2.43) - 1/2 (32.174)(2.43)2 = 4.2 Feet Tooo low ! Missed it by 5.8 feet