Hi Rom, I am not trying to hijack your question, I started this ages ago.
I will post it, even though you have already given a good answer.
---------------
Hi SmartMathMan :)
I think you are expected to memorize the speed of light.
You can google it of course, which is what i just did.
https://goo.gl/en2ZTc
So we have the speed of light = 3*10^8 m/s
1 Herz means that the wave passes a point in seocnd. That is 1 Herz=1 wavelength/sec.
Your wave has 600THz which is 600*10^12 wavelengths/sec
You want to know wavelegth
For any wave
speed of wave (m/s)= wavelength (m)* number of waves/sec
In this case the speed is the speed of light which is 3*10^8 m/s
the wavelength is unknown
The number of waves per sec is the number of Herz.
600THz = 600*10^12 Herz = 6*10^14 Herz (6*10^14 waves pass a certain point each second)
speed of wave (m/s)= wavelength (m)* number of waves/sec
\(c=\lambda * v\\ \lambda=c\div v\\ \lambda=\frac{3*10^8\;m}{sec}\div\frac{ 6*10^{14}waves}{sec}\\ \lambda=\frac{3*10^8\;m}{sec}\div\frac{ 6*10^{14}waves}{sec}\\ \lambda=\frac{3*10^8\;m}{sec}\times\frac{sec}{ 6*10^{14}waves}\\ \text{the secs cancel out leaving}\\ \lambda=\frac{3*10^8}{ 6*10^{14}}\frac{metres}{wave}\\~\\ \lambda=\frac{3*10^8}{ 6*10^{14}}metres\\~\\ \text{the word 'wave' is just understood} \)
.