n interior designer works on an hourly wage plus a mark up on materials. If the designer spends 30 hours on a project $25 an hour and recommends materials costing $4500 that are marked up 30%, what is the designer's fee?
30 hours x $25.00 per hour = $750.00
The markup of 30% on $4500.00 is .30 x 4500 = $1350.00
The total made by the designer is $750.00 + $1350.00 = $2100.00
Total cost to the employer: $2100.00 + $4500.00 = $6600.00