The vertical position is given by
yf = yo + vot - 1/2 a t^2 yo = 3 vo = 70 sin 30 = 35 f/s a = -32.174 ft/s^2
when the ball hits the ground yf= 0 so you have
0 = 3 + 35 t - 1/2 (32.174)t^2 solve to find t
the x component of the velocity is 70 cos 30 = 60.62 f/s
use the 't' you found above to find the x distance = 60.62 * t