Pages:
1-9 9 digits
10-99 180 digits
100-999 2700 digits
total so far 2889
the rest of the pages are 4 digits long
(3401 - 2889) / 4 = 128 more pages past 999 999 +128 = 1127 pages
P.E. = m g h
You are given m and v Kinetic energy = 1/2 m v2
Potential energy = m g h m = mass g = gravitational constant h = height
you will need to either use SAE units or metric units ...this Q has both ....you need to convert
You are given mass and velocity
momentum = mass * velocity = .......... kg-m/s
3 3/20 x 50 = 63(50)/20 = 157.5 = 1.575 x 102
I will assume this is 6 (i^87)
rememeber this: i^2 = -1 i^3 = -i i^4 = 1
6 (i^87) = 6 (i^4)21 * i^3 = 6* 1* -i = -6i
3 sqrt 2 - 6i
modulus = sqrt of both parts squared and added
sqrt( (3 sqrt2)^2 + (-6i)^2)
sqrt( 18 + -36(-1) ) = sqrt 54
mass x velocity =momentum
mass x 30 m/s = 42000 kg-m/s You should be able to take it from here !
There ya go ! GOOD answer !!